My Dear Ahmet - 2020: Ferhat Atik was the General Coordinator and Screenplay Consultancy of the film, directed by the legendary Kurdish Director Gani Rüzgar Şavata, telling a section of Ahmet Kaya's life.

İki Gözüm Ahmet - 2020: Efsanevi Kürt Yönetmen Gani Rüzgar Şavata'nın yönettiği, Ahmet Kaya'nın hayatının bir bölümünü anlatan filmin Genel Koordinatörü ve Senaryo Danışmanı'dır.

Cinema Cinema- 2014: The deep worries and promises of cinema are explained in this short film with facts including cinema history. The writer, who was the screenwriter and director of the film, also produced the short film by himself. The short film, which was produced at the end of 2014, will be screened at TOFF and PSFF festivals in 2015.

 

Cinema Cinema - 2014: Bir sinemanın yaşadığı derin kaygılar ve söyleyeceği sözü olması, sinema tarihini de içine alan doneler ve olgularla bu kısa filmde anlatılmıştır. Filmin senarist ve yönetmenliğini üstlenen yazar bu kısa filmde yapımcılığı da kendisi yapmıştır. 2014 sonu yapımı yamamlanan kısa film, 2015 yılı TOFF ve PSFF festivallerinde gösterimde olacaktır.

 

The Key - 2012: This is a feature film adaptation of the author's "Autumn Novel" to the cinema, the script of which is written and produced by him. Coming to the theaters at the same time in both Turkey and Northern Cyprus, the film is about love and femicide while being the first 35mm film in Northern Cyprus.    The film was shot in a structure with the characteristics of film noir and was previewed at the Antalya Golden Orange and Istanbul International Film festivals. The film was produced in 2011.

 

Anahtar - 2012: Yazar’ın Sonbahar Romanı'ndan kendisi tarafından sinemaya uyarlanan, senaryosu kendisi tarafından yazılan ve yapımcılığını da üstlendiği uzun metraj sinema filmidir. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta aynı anda vizyona giren film Kuzey Kıbrıs’ın ilk 35mm sinema filmi olup, bir kadın cinayetini ve bir aşkı konu almaktadır. Film kara film özelliklerini taşıyan bir yapıda çekilmiş olup, Antalya Altın Portakal ve İstanbul Uluslararası Film festivallerinde özel gösterimle gösterilmiştir. Film 2011 yılı yapımıdır.

 

Inversely Awareness - 2010: A short film about a woman's loneliness and indecision and the struggle of one's mind and heart against all that is happening in life. In the film, the conflicts of a woman's life and the effects of the things that happen out of her control are explained in a striking expression. The author's short film, screened at the Italian RIFF film festival, is an example of a conflict classic. In addition to writing and producing the scripts, the author also directed the film too. This short film was made in 2010.

 

Tersine Farkındalık - 2010: Bir kadın yalnızlığı ve kararsızlığı ile, hayatta tüm olup bitenlerle aklın ve kalbin mücadelesinin anlatıldığı kısa filmdir. Filmde bir kadının hayatı üzerine çatışmaları ve kendisi dışında olanların kendisine etkileri çarpıcı bir anlatımla anlatılmaktadır. Yazar’ın İtalyan RIFF film festivalinde gösterilen kısa film, bir çatışma klasiği örneklerindendir. Senaryo ve yapımcılığı yanında bu filmde yazar, filmin yönetmenliğini de üstlenmiştir. Kısa film 2010 yapımıdır.

  • 2
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge